Baalbek – Heliopolos

Baalbek – Heliopolos

Autobus do Babek powoli przemierza Dolinę Bekaa, widoki zmieniają się za oknem, mijam chrześcijańskie Zahle, krzyże, kapliczki i wizerunki Papieża. Na drodze coraz więcej żółtych flag Hezbollahu, to znak do Baalbek głównego miasta Szyitów, do miejsca gdzie została założona Partia Boga – Hezbollah pozostały już tylko kilometry. Przez większość krajów Hezbillah uznawany jest za organizację terrorystyczną a dla Libańczyków jest to organizacja, która stoi na straży prawa.

Baalbek to przede wszystkim „miasto słońca”. Starożytne Heliopolis już w pradawnych czasach znane było jako miejsce kultu. Pierwotnie miasto założone przez Fenicjan było miejscem kultu boga Balla, następnie Grecy przekształcili je miasto typowo hellenistyczne z dużym kompleksem świątynnym. Nic nie jest tak pewne jak zmiany. Po Grekach przyszli Rzymianie i uczynili Heliopolis głównym ośrodkiem kultu triady bogów: Jowisza, Wenus i Bachusa. Pozostałości najważniejszej w kompleksie świątyni Jowisza (Jupitera) są wręcz imponujące. Z Wzniesionej na początku pierwszego wieku naszej ery świątyni do dnia dzisiejszego zachował się niewielki fragment. Z 54 kolumn otaczających budowlę pozostało tylko 6 sztuk, Każda na 22 metry wysokości i ponad dwa metry średnicy. Stojące kolumny są powiązane ozdobnym fryzem przedstawiającym głowy lwów i byków. Do dziś pozostaje zagadką, w jaki sposób przetransportowano te wielkie kilkuset tonowe bloki skalne z kamieniołomów i tak idealnie je dopasowano.

Kolejna z ważnych świątyń poświęcona jest Bachusowi. To jedna z najlepiej zachowanych budowli w kompleksie. Prawie cała kolumnada ocalała do naszych czasów, możemy podziwiać staranność wykonania i dbałość o szczegóły podczas zdobienia. Nie przypadkowo w tym właśnie miejscu starożytni oddawali cześć bogowi wina Bachusow (Dionizosowi). Odpowiednie warunki klimatyczne w Dolinie Bekaa do tej pory pozwalają na produkcję wyśmienitych win i araków. Największym producentem znakomitych win i araków jest Chateau Ksara. Winnica założona przez jezuitów w XIX w. jest jedną z wiodących winnic w Libanie.

Trzecia z świątyń wielkiej triady to świątynia Wenus. Ponadto znajdziemy tu również ruiny wielkiego meczetu czy Kamień Południa. Kompleks świątynny na każdym zwiedzającym robi ogromne wrażenie. Poza miejscami kultu największych bogów znajduje się jeszcze wiele świątyń i budowli w murach, których skrywane są fenickie, greckie i rzymskie tajemnice. Czy kiedyś będą odkryte?

Te imponujące pozostałości kompleksu świątynnego należą obecnie do najlepiej zachowanych starożytnych budowli w świecie śródziemnomorskim. Kompleks został wpisany na listę zabytków UNESCO.